POSJETA IZLOŽBI „ČISTAČ” MARINE ABRAMOVIĆ

Poslije obilaska Sajma knjiga, učenici III-b i III-g odjeljenja sa svojim profesorima Markom Spaićem i Biljanom Babović posjetili su i izložbu „Čistač” Marine Abramović u Muzeju savremene umjetnosti u Beogradu.

Izložba je prva velika evropska retrospektiva Marine Abramović, koncipirana u bliskoj saradnji s umjetnicom. Premijerno je prikazana 2017. godine u Modernom muzeju (Stokholm, Švedska), a zatim je putovala u Luizijana muzej moderne umjetnosti (Humlebek, Danska), Heni Onstad Kunstsenter (Oslo, Norveška), Bundeskunsthale (Bon, Njemačka), Fondaciju Palaco Stroci (Firenca, Italija) i Centar za savremenu umjetnost (Torun, Poljska). Izložba u Beogradu je posljednja  stanica na turneji i nosi poseban značaj jer predstavlja povratak umjetnice u grad svog rođenja gdje je započela karijeru i gdje je posljednji put samostalno izlagala 1975. godine.