PREDAVANJE U AMERIČKOM UGLU

MIKROSKOPSKI GOSPODARI (MICROSCOPIC OVERLORDS)

Učenici dvojezičnog odjeljenja 3e, s profesoricom biologije Marijom Kojić, prisustvovali su interaktivnom predavanju, u Američkom uglu, koje je održao dr Michael Chirillo na temu „Kako paraziti vladaju svijetom”.

Dr Michael Chirillo je doktorat iz neurologije odbranio na Univerzitetu Austin, u Teksasu, a medicinsku diplomu mu je dodijelio Medicinski centar Houston.

U uvodnom dijelu predstavio je prirodne ljepote Teksasa, a nakon toga veoma interesantnom prezentacijom upoznao  učenike s različitim oblicima simbioze kod živih bića, s posebnim osvrtom na mikroskopske gospodare – parazite. Naveo je i najčešća oboljenja kod ljudi koje mogu izazvati ovi organizmi , ali i oboljenja i poremećaje kod drugih živih bića. Dr  Chirillo je odgovarao i na zanimljiva pitanja učenika, upoznavši ih sa životnim ciklusima ovih organizama.