KONFERENCIJA „ULOGA VASPITNO-OBRAZOVNIH USTANOVA U PREVENCIJI I BORBI PROTIV NASILJA I GOVORA MRŽNJE NA INTERNETU“

U okviru projekta „Crna Gora bez mržnje 2018“ koji sprovode Volonterski klub Gimnazije „Slobodan Škerović“ i NVO „35mm“, u petak, 21. decembra 2018. godine organizovana je konferencija „Uloga vaspitno-obrazovnih ustanova u prevenciji i borbi protiv nasilja i govora mržnje na internetu“.

Projekat je podržalo Ministarstva sporta − Direktorat za mlade.

Direktorka, gospođa Zoja Bojanić-Lalović govorila je o značaju preventivnog djelovanja na nivou škole i aktivnostima koje se realizuju u Gimnaziji „Slobodan Škerović“. Pedagogica Vanja Rakočević, autorka istraživanja o stavovima i iskustvu srednjoškolaca, njihovih roditelja i nastavnika o govoru mržnje na internetu, predstavila je glavne nalaze istraživanja, koje je putem online anketa realizovano tokom oktobra i novembra u svim srednjim školama u Crnoj Gori.

Neke od najznačajnijih preporuka Konferencije su:

• Podstaći dijalog o sprečavanju govora mržnje u okviru sistema obrazovanja kroz formalno i neformalno obrazovanje (nastavni plan i program i obavezni izborni sadržaji).
  • Poboljšati razvoj kompetencija nastavnika i učenika kroz stale edukacije.
  • Podstaći informisanost, ne samo mladih, već i djece o načinima prijavljivanja govora mržnje.
  • Povećati obuhvaćenost ovim projektom ne samo srednjih škola, već i osnovnih škola iz različitih krajeva Crne Gore.
  • Podstaći interakciju mladih u cilju prepoznavanja i vrednovanja različitosti.